• Úspěšně soutěžíme v městském kole

30. 1. 2019

Ve čtvrtek 24. ledna 2019 se ve Středisku volné času Lužánky konalo městské (okresní kolo) Olympiády v českém jazyce. Naši školu v této soutěži reprezentovala žákyně 9.A Marie Mejzlíková. V konkurenci 49 dětí z brněnských základních škol a osmiletých či šestiletých gymnázií vybojovala překrásné 4. místo.

I tentokrát, stejně jako ve školním kole, se soutěžilo ve dvou částech. V první části, mluvnické, žáci hledali významy slov, jednoznačné a mnohoznačné otázky a odpovědi, v textu posuzovali spisovné a nespisovné výrazy. Ve druhé části, slohové, se zamýšleli nad tématem Co jinde neuvidíte ani neuslyšíte.

Marušce k úspěšnému umístění srdečně gratulujeme a přejeme hodně štěstí i v dalších soutěžních kláních.

Mgr. Pavlína Kovářová, vyuč. ČJL

• ZEMĚPISNÁ OLYMPIÁDA 2018/2019 – VÝSLEDKY ŠKOLNÍHO KOLA

30. 1. 2019

Dne 28. 1. 2019 se na ZŠ Jasanová konalo školní kolo Zeměpisné olympiády. Soutěžící byli rozděleni do tří kategorií podle ročníků, přičemž vítěz každé kategorie postupuje do okresního kola.

Systém soutěže:

Každá kategorie obsahovala soutěžní otázky a úkoly rozdělené do tří bloků: práce s atlasem (řešení všech otázek a úkolů této části vycházela ze školního atlasu), test geografických znalostí (teoretické znalosti z oboru geografie bez možnosti využití školního atlasu) a praktická část (práce s mapou, tabulkami, grafy, texty a tvorba mapy).

Výsledky:  (podtrženi jsou vítězové jednotlivých kategorií, kteří postupují do okresního kola)

Kategorie A – 6. ročník (celkem 80 bodů)

1. Klára Holánová (6.A) – 64 bodů
                2. Vojtěch Janoušek (6.A) – 63,5 bodů
                3. Lukáš Starý (6.B) – 60 bodů

4. – 5. Jolana Kašpárková (6.B) – 55 bodů

4. – 5. Zuzana Mrhačová (6.B) – 55 bodů

6. – 7. Adam Horák (6.A) – 54, 5 bodů

6. – 7. Jindřich Vlach (6.B) – 54, 5 bodů

8.   Adéla Citovecká (6.A) – 53, 5 bodů

9.   Alexandra Píšková (6.A) – 51, 5 bodů

Kategorie B – 7. ročník (celkem 90 bodů)

1. Roman Jedlička (7.B) – 35,5 bodů
                2. Jindřich Žítek (7.A) – 33 bodů

Kategorie C – 8. + 9. ročník (celkem 90 bodů)

1. Marie Mejzlíková (9.A) – 57,5 bodů
                2. Dominik Borák (9.A) - 54 bodů
                3. František Hubík (9.B) – 47 bodů
                4. Aleš Neudert - 41 bodů
                5. Kateřina Pelikánová (8.) – 40 bodů
                6. Rosalie Šiklarová (9.B) – 35,5 bodů
                7. Ondřej Červinka (8.) - 29 bodů

Všem soutěžícím děkuji za účast, vítězům gratuluji a přeji mnoho úspěchů do okresního kola.

Mgr. Jakub Rajsigl

• 45. ročník Olympiády v českém jazyce u nás na Jasance

14. 1. 2019

Ve čtvrtek 29. listopadu 2018 proběhlo školní kolo Olympiády v českém jazyce. Letošního ročníku se zúčastnilo neuvěřitelných 18 žáků z 9. A a 9. B. Soutěž má již tradičně dvě části, mluvnickou a slohovou. Mluvnická část byla tentokrát zaměřena na významy slov, česká rčení a přísloví. Ve slohové části se žáci zamýšleli nad tématem „Co všechno umí světlo“. Pro svá vyjádření si mohli zvolit jakýkoliv prozaický slohový útvar (např. vyprávění, úvahu, umělecký popis, fejeton, aj.), podmínkou však bylo vytvořit text o 25 – 30 řádcích. Nejúspěšnějšími řešitelkami a vítězkami se staly Marie Mejzlíková (9. A) a Rosalie Šiklarová (9. B), druhé místo obsadili Klára Pleská a Eduard Mensa (oba z 9. A) a třetí místo získali Linda Baierová a František Hubík z 9. B. Ostatní soutěžící obdrželi čestná uznání.

Všem srdečně gratulujeme a vítězkám přejeme hodně štěstí v okresním kole, které se bude konat 24. ledna 2019 v SVČ Lužánky.

Mgr. Pavlína Kovářová, vyuč. ČJL

Výběr ze slohových prací zde