• Aktuality

     • McDonald´s Cup, kategorie A

      Ve čtvrtek 21. dubna 2022 se na hřišti u ZŠ Janouškova konal fotbalový turnaj pro žáky prvních až třetích tříd základních škol. Do soutěže naše škola (ZŠ Jasanová) postavila družstvo chlapců ze 3. A (Jan Kolář, Sammuel Kerum, Filip Zbíral) a 3. B (Tobiáš Macháček, Mathias Štroblík, Adam Vaško, Antonín Baldík). Turnaj byl zahájen a hlavní rozhodčí z pořadatelské školy pan Tomáš Němčanský všem vysvětlil systém turnaje a připomněl důležitá fotbalová pravidla.

      V základní tříčlenné skupině jsme první zápas hráli proti ZŠ Novoměstská a poměrně hladce jsme vyhráli 6:1. Druhý zápas s žáky ze ZŠ Laštůvkova skončil naší jasnou výhrou 11:0. Díky dvěma výhrám naše družstvo postoupilo do finálového utkání proti vítěznému týmu z druhé základní skupiny, tím byli hráči ze ZŠ Otevřená.

      Finále naši třeťáci snadno vyhráli s výsledkem 7:1. Po skončení zápasu následovalo vyhlášení výsledků, finálovou výhrou si naše školní družstvo zajistilo postup do městského kola, které se odehraje 4. května. Na další zápasy se jistě všichni hráči těší, chceme co nejlépe reprezentovat naši školu ZŠ Jasanová. Celý náš tým doufá, že postoupíme i do krajského kola.
                                                                                                                                                         Mgr. Jan Daněk 

       

       

     • Noc s Andersenem 2022

      Ne každý večer naše škola spí. V pátek 8. dubna v 18. hodin začali do školy přicházet žáci se spacáky, aby se po dvou letech zúčastnili akce na podporu dětského čtenářství „Noci s Andersenem“. Plánované opékání špekáčků na ohni, jsme museli z důvodu deště zrušit, ale jinak nám nic nebránilo, abychom si užili všech ostatních stanovišť. Na účastníky čekala: překážková dráha, výtvarná dílna, pohádkové hádanky, tanec, jarní hry, tajemná komnata. V kuchyňce si umíchali svačinku s ovesných vloček a ovoce, s baterkou hledali obrázek od Josefa Lady a zahráli si zajímavé stolní hry. Kolem deváté hodiny jsme se umyli, vlezli do spacáků a přečetli pohádku na dobrou noc. Ráno už nás čekalo jenom balení, úklid, odchod domů a vykládání zážitků rodičům.

      Noc s Andersenem jsme si moc užili a už se těšíme na další ročník.

      Jana Ohnoutková

     • Příběhy našich sousedů

      Dovolujeme si Vás pozvat na závěrečnou prezentaci projektu Příběhy našich sousedů, kde se představí i práce našich žáků.

      středa 20.4.2022 od 17.00 v Křišťálovém sále na Radnické 10

     • Velikonoční dílničky

      Tak po dvouletém přerušení se zase konaly Velikonoční dílničky, které pro nás přichystali pracovníci Rozmarýnku a my jsme se jich rádi zúčastnili. Díky za super akci.

     • Velikonoční prázdniny

      Ve čtvrtek 14.4. 2022 jsou velikonoční prázdniny

      V pátek 15.4. a v pondělí 18.4. 2022 je státní svátek

      Krásné a pohodové velikonoční svátky 

     • McDonald´s Cup 4.- 5. ročníky

      Po třech letech, které byly poznamenány koronavirovou pandemií, se ve středu 6. 4. 2022 na hřišti u ZŠ Janouškova konalo okrskové kolo fotbalového turnaje McDonald´s Cup určeného pro žáky čtvrtých a pátých tříd základních škol. Na turnaj byla přihlášena družstva z osmi brněnských škol, mezi nimi samozřejmě i tým ze ZŠ Jasanová. Trénovali jsme pouze dvakrát ve školní tělocvičně po nebo před vyučováním. Naši školu reprezentovali čtyři žáci z 5. A (Viktor Brabec, Jan Vojkovský, Adam Přibyl a Martin Gajdušek) a čtyři žáci z 5. B (Martin Brdička, Dan Štěpánek, Vilém Holán a Daniel Kroupa).

      Hráli jsme hned první zápas a proti týmu ZŠ náměstí 28. října jsme vyhráli poměrně jednoduše 10:0, naši protihráči se asi jen rozehrávali. Po jednozápasové pauze nás čekalo utkání proti družstvu ZŠ Otevřená, které již bylo vyrovnanější, ale nakonec jsme i s trochou štěstí vyhráli 7:1. Po této výhře jsme měli čas na svačinu, odpočinek a přípravu na další utkání. Poslední zápas proti ZŠ Labská rozhodoval o celkovém pořadí ve skupině, tedy i o posupujícím do finále. Věděli jsme, že pokud chceme dále postoupit, musíme vyhrát. První poločas byl velmi vyrovnaný, o přestávce při výměně stran bylo skóre 2:2. Ve druhé polovině jsme se štěstím vstřelili dva rychlé góly, nakonec nám soupeř povolil vyhrát 12:2.

      Po krátké pauze nás čekalo finálové utkání proti vítězi z druhé skupiny, tím byl tým žáků ZŠ Chalabalova. I v tomto zápase byl první poločas vyrovnaný, před přestávkou jsme vstřelili pouze jednu branku, ale jeden gól jsme i inkasovali. Na začátku druhého poločasu soupeř snadno získal míč po naší chybě a jednoduše překonal našeho brankáře. Věděli jsme, že musíme alespoň vyrovnat, všechny síly jsme dali do útoku, soupeře jsme tlačili a přestříleli, ale vytoužený gól se nám vstřelit nepodařilo. V závěru, možná i díky psychické nepohodě, nám protihráči dali ještě jednu branku a tím si pojistili vítězství v turnaji a postup do městského kola.

      Chvíli po ukončení finálového utkání následovalo slavnostní vyhlášení, předání diplomů a cen. S troškou zklamaní z posledního zápasu jsme od pořadatelů dostali diplom za druhé místo. V závěru se náš tým ještě na hřišti slavnostně vyfotil se stříbrnými medailemi, poté jsme se už jen převlékli a odjeli zpět k naší škole. Všichni chlapci, kteří reprezentovali naši školu, si zaslouží velkou pochvalu.

                                                                                                                                           Mgr. Jan Daněk

     • MATEMATICKÝ KLOKAN

      V pátek 18. 3. 2022 na naší škole proběhla mezinárodní soutěž MATEMATICKÝ KLOKAN - O soutěži (matematickyklokan.net).

      Nejúspěšnějšími řešiteli školního kola v jednotlivých kategoriích jsou:

      Cvrček (žáci 2. a 3. tříd): Michal Šuba, Jakub Hertl, Jakub Gluch, Samuel Kerum, Filip Zbíral, David Frýbort, Antonín Baldík, Pavel Palatický, Matouš Parůžek,

      Klokánek (žáci 4. a 5. tříd): Ondřej Kučera, Michaela Konečná, Alžběta Hublová, Jana Přichystalová, Jakub Mrkos, Denisa Úlehlová,

      Benjamín (žáci 6. a 7. tříd): Štěpán Šanca, Eliška Šímová, Simon Štroblík, Jakub Bednář, Štěpán Pleský, Jakub Parůžek, Vojtěch Truska, Jakub Starý, Adéla Králíková,

      Kadet (žáci 8. a 9. tříd): Klára Holánová, Jiří Meca, Zuzana Báčová, Martin Chvátal.

      Gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů v dalších soutěžích.

       

      Mgr. Martina Hájková

     • Projektový den "Matematika kolem nás"

      Minulý týden proběhl na 2.stupni projektový den „Matematika kolem nás“ zaměřený na propojení školy s praxí a realitou běžného života a rozvoj klíčových kompetencí. 

      První část projektu byla zaměřena na uplatnění matematiky v různých profesích. Každá třída měla na školní zahradě vyznačený prostor, kde hledala barevné obálky, přičemž každá obálka představovala jedno povolání a úkol, s kterým se v dané profesi mohou setkat. Úkolem bylo si po celou dobu zaznamenávat správné řešení a pomocí návodu, v poslední obálce, sestavit 3-místný kód. Následně museli ve školních prostorách nalézt skříňku a pomocí kódu ji odemknout - obsah skříňky ("stavební materiál" a přidělený rozpočet) byl základem pro další část projektu. 

      Druhá část projektu byla zaměřena na prostorovou představivost a finanční gramotnost. Žáci byli rozděleni do pěti skupin a vylosovali si křížovku zaměřenou na geometrii. V každé křížovce vyšla jiná tajenka - obývací pokoj, ložnice, koupelna, pracovna, zahrada. Úkolem žáků bylo vymodelovat ve skupinách danou místnost/ zahradu, tedy každá třída sestavila jeden dům, pomocí libovolné techniky. Žáci museli vybavit místnosti tak, aby se vešli do rozpočtu rodiny.

      Vybrat nejlepší práce bylo velmi náročné, protože všechny se moc povedly. Všichni žáci, včetně těch, pro které není matematika silnou stránkou, se maximálně zapojili a prokázali svoji kreativitu. Pracovali po celou dobu zodpovědně, s mimořádným nasazením.

      Porota hodnotila nejlepší práce tříd a jednotlivých skupin

      Ze tříd byla vybrána 7.A a ze skupin žák 9.B – David Velešík a Daniel Městka.

      Všem moc gratulujeme! :-)

     • Noc s Andersenem Úkol číslo 2:

       

       Doplňte chybějící slova

      do říkanek z knížky Kukadla od Josefa Lady

      Kočka leze dírou, pes oknem, nebude-li ………………, nezmoknem.

      Krtek leze podle meze, vyměřuje……….. sysel za ním pytel veze, že bude mlít mouku.

      Tralala, Kočička se vdávala, pejsek si ji bral,

      náš kulhavý valach na dudy jim ………….

      Běží liška k ………nese pytel zázvoru.

      Ježek za ní pospíchá, že jí pytel rozpíchá.

      Houpy, houpy, houpy, bojí se jen hloupý.

      Jen ať si nás pejsek straší, my jsme jedli vtipnou …..

      Kolotoč, kolotoč, jen se pěkně rychle ……

      Spadnout? Co vás napadá, to by byla hromada.

      Josefe, Josefe, koza běhá po lese.

      Josef za ní s tlustou ……., koza křičí, že to bolí.

       

     • Pyžamový den

      Jednou z jarních akcí, která vzešla z řad žáků na žákovském parlamentu byl pyžamový den, který proběhl v pátek 4.3. Při této příležitosti jsme strávili den ve škole v pyžamech, nočních košilích, županech, teplých ponožkách a nechyběly ani deky, polštářky a plyšáci.

                                                                                                                                                              Mgr. Karel Kozel

     • Noc s Andersenem – akce na podporu dětského čtenářství 8. – 9. dubna 2022

      Na ZŠ Jasanová se akce pořádá již po šestnácté.

      V letošním roce si připomínáme 135. výročí narození českého spisovatele Josefa Lady.  Proto se celé letošní pohádkové nocování na naší škole bude inspirovat jeho dílem.

      Sraz účastníků v 18.00 hod. ve školní družině.

      18 -19 hod. – opékání špekáčků na družinové zahradě (možná účast rodičů)

      Od 19.00 hod. probíhá program ve škole na jednotlivých stanovištích:

      pohádkové hádanky, cesta pro odvážné, výtvarná dílna, zdolávání překážek v tělocvičně, pohádkový tanec, vaření pochoutek pro mlsné kocoury, zajímavé stolní hry…

      21.00 hod.: Odchod dětí, které nebudou ve škole nocovat. Ostatní  - ukládání do vlastních spacáků, spánek.

      Konec akce: sobota 9. dubna v 8.00 hod.

      Další informace a přihlášky budou dětem předány po splnění úkolů. Všechny splněné úkoly je nutné donést do 1. oddělení školní družiny nejpozději ve středu 5. dubna.

                                                                                                  Mgr. Jana Ohnoutková

       

      Úkol č. 1: Nakresli, na výkres formátu A4, obrázek  na motivy příběhů Josefa Lady.

      Úkol č. 2: Bude zveřejněn na nástěnce žákovského parlamentu a na nástěnce školní družiny v pondělí 21. března.

      Úkol č. 3: Bude zveřejněn na nástěnce žákovského parlamentu a na nástěnce školní družiny v pondělí 28. března.

       

       

     • Soutěžíme

      V prvních měsících letošního kalendářního roku proběhla na naší škole školní kola Dějepisné olympiády a Olympiády v českém jazyce. Obě soutěže jsou rozděleny do 2 věkových kategorií, přičemž žákům ZŠ (8. a 9. ročníkům) je určena I. kategorie.

      Olympiáda v českém jazyce se již tradičně skládá ze dvou částí. První je zaměřena na pravopisné a mluvnické jevy češtiny, druhá na psaní vlastních žákovských textů. V tomto roce  se v první části žáci věnovali výslovnosti slov a spodobě znělosti, tvoření a významu slov a neohebným slovním druhům. Ve druhé části měli za úkol jakýmkoliv prozaickým slohovým postupem vytvořit vlastní text s názvem „U nás na náměstí/návsi“. Nejlépe se zadaných úkolů zhostily Jolana Kašpárková a Zuzana Mrhačová (9.B), obě získaly 1. místo. V okresním kole, které se uskuteční 31. března v Centru volného času Lužánky a do kterého postupuje soutěžící s nejvyšším počtem bodů, bude naši školu reprezentovat Jolana Kašpárková.

      Téma letošního ročníku Dějepisné olympiády pro I. kategorii znělo „Šlechta v proměnách času: Šlechta od konce středověku do roku 1648“. Při zpracování úkolů žáci uplatňovali své historické znalosti, odpovědi hledali také v přiložených historických textech, dobových ilustracích a obrazových materiálech. Nejúspěšnějším řešitelem se stal Lukáš Starý (9.B). Za svůj výkon byl nominován do okresního kola, které se uskuteční 22. března rovněž v CVČ Lužánky.

      Všem soutěžícím děkujeme za účast, oceněným srdečně gratulujeme a držíme palce v březnových soutěžních kláních!

      Mgr. Pavlína Kovářová

     • INFORMACE KE ZMĚNĚ MIMOŘÁDNÉHO OPATŘENÍ MZD K NOŠENÍ OCHRANNÉHO PROSTŘEDKU S ÚČINNOSTÍ OD 14. 3. 2022

      Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy informuje, že dne 9. 3. 2022 vláda schválila mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví o zákazu pohybu a pobytu bez ochranných prostředků dýchacích cest, s účinností ode dne 14. března 2022 platí, že :

      • děti, žáci, studenti nemusí nosit ochranný prostředek ve škole nebo školském zařízení

      • zaměstnanci nemusí nosit ochranný prostředek ve škole nebo školském zařízení

      • třetí osoby nemusí nosit ochranný prostředek,

      • pokud se v rámci vzdělávacích aktivit využije k přesunu dětí, žáků studentů a zaměstnanců

      prostředku veřejné dopravy, jsou všichni po dobu pobytu v prostředku veřejné dopravy povinni

      mít nasazen ochranný prostředek, nejedná-li se o osoby, které mají z této povinnosti výjimku,

         

       

 • © 2022 Základní škola, Brno, Jasanová 2, příspěvková organizace